IPS Mitropolit Teofan, în Duminica Ortodoxiei: „Care este chipul unui creștin ortodox adevărat?”

Arhiepiscopia Iașilor Martie 22, 2021   Autor: Tudorel Rusu

Conform tradiţiei, în prima duminică din Postul Sfintelor Paşti, numită şi Duminica Ortodoxiei, Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană din Iaşi. În acest an, alături de părintele mitropolit a slujit și Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, noul Episcop vicar al Arhiepiscopiei Iașilor.Cei doi ierarhi au fost întâmpinați de soborul de slujitori la Reşedinţa mitropolitană, după care s-a mers în procesiune către catedrală, preoții slujitori purtând în mâini câte o icoană, în amintirea evenimentelor din 11 martie 843 de la Constantinopol, când a fost restabilit cultul sfintelor icoane și întărite hotărârile celor șapte sinoade ecumenice.

Înainte de Sfânta Liturghie din Catedrala mitropolitană a fost citită rugăcinea de dezlegare de PS Părinte Nichifor Botoșăneanul. Ca un fapt inedit, răspunsurile liturgice au fost date de Corul de copii „Angeli”, dirijat de Mirela Pălimariu. După citirea Sfintei Evanghelii, arhim. Dosoftei Şcheul, mare eclesiarh al Catedralei mitropolitane din Iaşi, a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod la Duminica Ortodoxiei, adresată clerului şi credincioşilor, după care, urmând îndemnul Sfântului Sinod, s-a organizat colecta de bani pentru Fondul Central Misionar.

În cuvântul de învățătură rostit după slujbă, IPS Mitropolit Teofan a răspuns la întrebarea „Care este chipul unui creștin ortodox adevărat?”: „Ortodoxia este dreapta slăvire a lui Dumnezeu. Ortodoxia este dreapta viețuire a omului în legătură cu Dumnezeu și cu aproapele. Dacă Ortodoxia este dreapta slăvire a lui Dumnezeu și dreapta viețuire, atunci, noi creștinii ortodocși, ce ar trebui să fim? Care este chipul unui creștin ortodox adevărat? Care este drumul pe care acesta ar trebui să-l parcurgă pentru o viață cât mai adevărată aici, pe pământ, și pentru moștenirea Împărăției Cerurilor? Creștinul adevărat este cel care crede că Hristos este Fiul Dumnezeului celui Viu. Creștinul adevărat este cel care se face pe sine părtaș al dumnezeieștii firi, scăpând de stricăciunea poftei celei din lume și arătând prin aceasta că scopul viețuirii creștine este îndumnezeirea, dobândirea Duhului Sfânt. Creștinul adevărat este omul care, prin botez, prin ungerea cu sfântul și marele mir, prin Dumnezeiasca Euharistie, devine membru al Bisericii celei drept slăvitoare. Creștinul adevărat este omul părtaș la suferințele lui Hristos, căci prin suferința cea de puțină vreme omul ajunge la desăvârșire, se întărește, se împuternicește, devine de neclintit. Creștinul ortodox adevărat este omul care se împărtășește din laptele cel duhovnicesc și neprefăcut, și, prin aceasta, trăiește adevărul că bun este Domnul. Sfânta și Dumnezeiasca Euharistie este cea care îl definește pe creștinul ortodox adevărat”.

La final, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei le-a dăruit responsabililor Corului „Angeli” și dirijorului câte o biblie, iar copiii au primit carți de rugăciune și iconițe.

În fiecare an, Biserica Ortodoxă prăznuiește în Duminica întâi din Postul Mare triumful Ortodoxiei, al dreptei credințe împotriva ereziilor, fiind amintite evenimentele din 11 martie 843 de la Constantinopol, când a fost restabilit cultul sfintelor icoane și întărite hotărârile celor șapte sinoade ecumenice.