Întâlnire misionară la Parohia Tomești I, Protopopiatul II Iași

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 19, 2018

Ziua a început cu săvârșirea, în biserica parohială, a Aghiasmei mici, a Tainei Sfântului Maslu și a Sfintei Liturghii, de către un sobor de preoți din Cercul Misionar „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” alături de câte doi preoți delegați din fiecare Cerc Misionar al Protopopiatului II Iași, sub protia părintelui Marius- Daniel Profir, Protopop al Protoieriei II Iași.

La finalul Sfintei Liturghii, părintele paroh Teofil Leuștean a mulțumit pentru participare celor prezenți, preoți și credincioși.

În continuare, preoții au participat la o dezbatere pe subiecte de misiune. Tema misionară a fost prezentată de către organizatorul acestui eveniment, pr. Neculai Dorneanu, misionar protopopesc al Protopopiatului II Iași. A urmat o dezbatere pe grupe, prezentarea de către raportori a punctelor de vedere și concluziile.

La final au fost avansate propuneri care au ținut seama de specificul misionar și pastoral al parohiilor din Cercul Misionar Tomești.