Instructaj PSI la Mănăstirea Sihăstria

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 24, 2021   Autor: Pr. Constantin Marius Burghelea

Joi, 23 septembrie 2021, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, s-a desfășurat la Mănăstirea Sihăstria o nouă actvitate PSI-SU, ce a presupus exemplificarea acordării măsurilor de prim ajutor, a modului de comportment ce trebuie adoptat în timpul unui producerii unui incendiu și a unui cutremur, precum și utlizarea unui extinctor.

În cadrul acestei activități, ce are la bază „Protocolul de prevenție PSI-SU” încheiat între Arhiepiscopia Iașilor și Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Petrodava” al județului Neamț au fost prezenți: Plt. Adjutant Alexandru Bența în calitate de reprezentant ai ISU Neamț, arhim. Arsenie Popa, starețul mănăstirii Sihăstria, împreună cu viețuitorii din mănăstire, alături de pr. Marius Burghelea, directorul departamentului SSM/PSI-SU/GDPR, al Arhiepiscopiei Iașilor.