Icoana Maicii Domnului „Grabnic Ascultătoarea”, în mijlocul credincioșilor Parohiei Bălușești

Arhiepiscopia Iașilor August 13, 2021   Autor: Cătălin Acasandrei

După ce icoana a fost întâmpinată în fața bisericii în prezența mulțimii de credincioși, în Biserica parohială a fost săvârșită, începând cu ora 18.00, Taina Sfântului Maslu, de către un sobor de preoți în fruntea cărora s-a aflat arhim. Petroniu Marin, stareţul Mănăstirii Pângăraţi şi cel care a împărtășit bucurie și binecuvântare comunității, prin aducerea copiei icoanei Maicii Domnului „Grabnic Ascultătoarea”, spre cinstire și spre închinare. Alături de părintele paroh Valentin Timofte, din sobor au mai făcut parte părintele Valentin Tofan, protopop al Protopopiatului Piatra Neamț, părintele Bogdan Constantin, directorul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ din Piatra Neamţ, dar și alți slujitori ai parohiilor și mănăstirilor din zonă.

Programul liturgic special-dedicat acestui moment de intensă rugăciune și comuniune a continuat în noaptea de joi spre vineri cu slujba privegherii „de toată noaptea”, așa cum este ea numită în cultul Bisericii noastre (Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile și Sfânta Liturghie), în semn de mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru toate binefacerile revărsate asupra credincioșilor din parohie.

Amintim faptul că, icoana Maicii Domnului „Grabnic Ascultătoare” – o copie în mărime naturală a icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului „Grabnic Ascultătoarea” de la Mănăstirea Dohiariu din Muntele Athos – a fost adusă la Mănăstirea Pângărați din județul Neamț la sfârșitul anului trecut, în ziua de 3 noiembrie. Ea este cunoscută în întreaga lume ortodoxă ca ocrotitoare a familiei și ca ajutătoare pentru femeile care nu pot da naștere.

Cea mai mică parohie din Protopopiatul Piatra Neamţ

Satul Băluşeşti din comuna Dochia, se află situat în partea centrală a judeţului, la o depărtare de 18 km spre răsărit, de oraşul Piatra Neamţ, în vecinătatea satului Itrineşti la o depărtare de circa 3 km, spre apus şi tot la 3 km, miază-zi de satul Dochia, reşedinţa comunală.

Prima Biserică din Bălușești, cu hramul „Sfântul Nicolae” a fost ridicată la anul 1904 cu cheltuiala localnicilor. Ea îşi trage fiinţa de la o altă biserică mai veche ridicată pe la 1830. În biserică nu se păstrează nici un document, singurele mărturii sunt  inscripţia de pe clopotul bisericii şi un pomelnic din anul 1881. Vechea biserică a ars aproape în întregime pe 23 februarie 2015. În anul 2016, preotul Andrei Toderaşcu a pus temelia unei noi biserici, proiect continuat în anii următori tânărul preot Valentin Timofte. La îndeplinitea visului de a zidi o nouă biserică, cei mai aproape i-au fost enoriaşii de la Dărmăneşti, unde a fost dascăl.

Din anul 2005 satul Băluşeşti, a devenit parohie, până atunci fiind arondat ca filie a parohiei Itrineşti.Astăzi, Parohia Băluşeşti este cea mai mică din Protopopiatul Piatra Neamţ, având în componența ei doar 18 familii și alte 12 persoane văduve.