Hram la mănăstirea nemțeană Petru Vodă

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 8, 2023   Autor: Mihail Vrăjitoru

Mănăstirea Petru Vodă din județul Neamț a devenit loc de pelerinaj pentru credincioşii din întreaga ţară, veniți să-i cinstească pe Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, dar și să se închine și să se roage la mormântul părintelui Iustin Pârvu, ctitorul așezării monahale.

Sfânta Liturghie de hram a fost oficiată de către Înaltpreasfinţitul Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, alături de un sobor format din numeroși preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit în cadrul slujbei, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a adus în atenția credincioșilor prezenți câteva aspecte legate de sărbătoarea Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil:

În această sfântă și mare zi închinată Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, se cuvine să Îl rugăm pe Dumnezeu să ne dăruiască și nouă sabia Arhanghelului Mihail, precum și floarea de crin din mâna Arhanghelului Gavriil. Adică viața creștinului este o viață de luptă, pe de o parte, este o viață de liniște lăuntrică, pe de altă parte. Acestea sunt cele două aripi, sabia și floarea de crin, prin care omul poate să zboare frumos prin această lume, să se ridice, dacă a căzut, să fie statornic în drumul pe care îl are spre Împărăția Cerurilor. Prin aceasta se împlinește atenția noastră dată cuvântului rostit de Sfântul Arhanghel Mihail: „Să stăm bine, să stăm cu frică, să luăm aminte!”.

După otpustul Sfintei Liturghii, părintele stareț Hariton Negrea a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Teofan pentru împreuna-rugăciune și pentru binecuvântare, după care ierarhul, împreună cu soborul co-slujitor, s-a îndreptat spre mormântul părintelui Iustin Pârvu, situat în incinta mănăstirii, unde a oficiat o slujbă de pomenire.