„Hram binecuvântat” la Mănăstirea Bisericani din judeţul Neamţ

Arhiepiscopia Iașilor Octombrie 2, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Aşezământul monastic şi-a serbat cu acest prilej două hramuri: Acoperământul Maicii Domnului (paraclisul mănăstirii) şi Sfinţii Cuvioşi Iosif şi Chiriac de la Bisericani. „Preasfinţitul Părinte Macarie a slujit în mănăstirea noastră cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. În cuvântul adresat celor prezenţi, ierarhul a făcut referire la frumuseţea vieţii de familie şi a atras atenţia asupra pericolelor care o înconjoară şi o pot dezbina. PS Părinte Macarie a vorbit apoi despre Maica Domnului şi despre sfinţii care ocrotesc aşezământul monastic de la Bisericani. Episcopul Europei de Nord a mai amintit că în secolul al XV-lea, unii dintre călugării din Mănăstirea Bisericani au dorit să plece în Sfântul Munte Athos, considerat a fi grădina Maicii Domnului. Atunci, Maica Domnului li s-a arătat într-un stejar şi le-a spus călugărilor: «Rămâneţi aici, în mănăstirea voastră, că şi aici este grădina mea!». Pelerinii prezenţi au fost deosebit de mulţumiţi de rugăciunile soborului slujitorilor. Am avut parte de un hram binecuvântat”, a relatat protosinghelul Serafim Mihali, stareţul Mănăstirii Bisericani. Împreună cu Preasfinţia Sa şi cu soborul de preoţi, între care s-au numărat foarte mulţi părinţi stareţi, s-a organizat procesiunea la peştera Sfântului Cuvios Chiriac.