Hotărârile Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei din 27-28 mai 2021 | Comunicat de presă

Arhiepiscopia Iașilor Mai 28, 2021

Pe ordinea de zi a şedinţei s-au aflat mai multe subiecte privind viaţa bisericească din Moldova ce sunt de competenţa Sinodului Mitropolitan, cum ar fi:

‒ Organizarea cursurilor pentru obținerea gradelor profesionale definitiv și gradul II în Preoție, în perioada 15-23 septembrie 2021.

‒ Analiza raportului de activitate pe anul 2020 al Asociației „Oastea Domnului” din eparhiile sufragane Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.

‒ Desemnarea unor noi membri pentru instanțele disciplinare și de judecată bisericești (Consistoriul Superior Bisericesc, Consistoriul Superior Bisericesc Monahal și Consistoriul Mitropolitan).

‒ Înaintarea către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a unor propuneri de acordare a rangului de arhimandrit.

‒ Organizarea Pelerinajului Pedestru „Pe urmele Sfinților Nemțeni”, în perioada 31 iulie – 7 august 2021.

‒ Participarea eparhiilor Mitropoliei Moldovei și Bucovinei la ajutorarea eparhiilor Mitropoliei Basarabiei și a parohiilor românești din Bucovina de Nord prin colaborări pe diverse planuri, înfrățiri, pelerinaje etc.

‒ Analiza situaţiei mişcărilor schismatice şi a grupărilor necanonice care activează în partea de est a Țării.

Pe ordinea de zi a ședinței s-au mai aflat și unele probleme de ordin administrativ, patrimonial sau disciplinar.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Iașilor