Formare catehetică în protopopiatele Târgu Neamţ şi Ceahlău

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 28, 2017

Ca locaţie a fost aleasă Parohia Boiştea, unde, începând cu ora 10:00, au început lucrările sub directă îndrumare a părintelui inspector eparhial Bogdan Racu, alături de părintele Trofin Gheorghe, responsabil al Biroului de cateheză la nivelul Protopopiatului Târgu Neamţ, şi părintele Ursache Mihai, responsabil  al Biroului de  cateheză la nivelul Protopopiatului Ceahlău.

Participanţii de la acest training au fost îndeosebi preoţii susţinători ai catehezelor demonstrative de la nivelul fiecărui cerc pastoral şi alţi preoţi interesaţi să cunoască tehnici şi metode de prezentare a unei cateheze de succes. Toţi preoţii prezenţi, 17 din Protopopiatul Târgu Neamţ şi 4 din Protopopiatul Ceahlău, au trebuit să-şi prezinte  proiectul catehetic, ales din cele 10 teme propuse în programa catehetică de pe anul 2017, care  va fi  dezvoltat şi aplicat la nivel parohial.

La finalul acestui training catehetic s-a tras concluzia că programa catehetică ne oferă o amplă bibliografie de metode şi tehnici interactive în activităţile de învăţare, precum şi un draft al planului de activitate catehetică, care uşurează şi îndrumă modul de alcătuire a unei cateheze. Catehezele demonstrative la nivelul celor două protopopiate se vor ţine pe parcursul lunilor mai-iunie, ca o încununare a activităţii catehetice a fiecărui preot. (Pr. Trofin Gheorghe - responsabil al Biroului de cateheză al Protopopiatului Târgu Neamţ)