„Flori pentru mama“, la Vânători-Neamţ

Arhiepiscopia Iașilor Martie 15, 2017

Aceşti copii minunaţi fac parte din atelierele de muzică, teatru şi dans înfiinţate în cadrul proiectului „Timpul liber - altfel“, proiect iniţiat de prof. Elena Petrariu de la Liceul Tehnologic „Arhimandrit Neculau Chiriac“ - Vânători-Neamţ şi care se desfăşoară în parteneriat cu Primăria Vânători-Neamţ (primar jur. Maria Petrariu), Inspectoratul Şcolar Judeţean Neamţ (insp. şc. gen. prof. dr. Viorel Stan şi insp. şc. gen. adj. prof. Elena Laiu), Parohia „Sfinţii Voievozi“ şi „Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul“ - Vânători-Neamţ (pr. Ioan-Viorel Irina), Parohia „Adormirea Maicii Domnului“ - Vânători-Neamţ (pr. prof. Gheorghe Onofrei), Parohia Drehuţa (pr. Ilie Alupei), Seminarul Teologic Ortodox „Veniamin Costachi“ Mănăstirea Neamţ (director pr. prof. Ioan Mihoc), Asociaţia Culturală „Vovidenia-Neamţ“ (arhim. Mihail Daniliuc), Centrul pentru Cultură „Carmen Saeculare“ Neamţ (director ec. Carmen-Elena Nastasă), Asociaţia culturală „Vânătorii lui Ştefan cel Mare“- Vânători-Neamţ (coordonatori Victoria Pungă, ed. Cristina Petrariu şi Maria Coşofreţ), ATOR - filiala Târgu Neamţ (coordonator pr. Filip Marian-Gheorghe), Protopopiatul Târgu Neamţ (pr. protopop Neculai Axentioi) şi meşterii populari locali.

În ziua de duminică, 12 martie 2017, sala Centrului Cultural „Mihail Sadoveanu“ din Vânători-Neamţ a devenit aproape neîncăpătoare pentru cei care au venit să admire frumosul spectacol. Pentru început au încântat privirile şi auzul membrii Grupului vocal-instrumental „Muguri noi“, coordonaţi de prof. Nadia Sângeap, şi membrii trupei de teatru „Vis de copil“, îndrumaţi de înv. Doina-Teodora Paga, reuniţi pentru a-şi exprima dragostea şi recunoştinţa prin cântec şi vers, în cadrul unui montaj literar-artistic numit sugestiv „Flori pentru mama“.

Au urmat apoi două scenete sugestive, interpretate de membrii trupei de teatru, prin care s-a scos în evidenţă faptul că părinţii trebuie să petreacă mai mult timp cu copiii lor, lucru de care depinde bucuria şi educaţia acestora. Tot membrii trupei de teatru au adus zâmbetul pe feţele tuturor prin „Cronica cârcotaşilor de ziua femeii“.

Momentele au fost presărate cu ritm şi mişcare oferite de trupele de dans modern „Ardent“ şi „Dinamic“, fete talentate şi instruite de doamna înv. Doina-Teodora Paga. Farmecul cântecului şi dansului etno a fost adus în actualitate de trupa „Româncuţele“, instruită de prof. Nadia Sângeap, trupă care a reuşit să apară şi pe micul ecran, în cadrul unor emisiuni de la postul Favorit Tv. Ultimul moment, dar nu şi cel din urmă, a fost oferit, spre încântarea spectatorilor, de formaţiile „Dor vânătorean“, care, cu ajutorul talentaţilor instructori - fraţii Ioan şi Damian Luchian - prin trei generaţii, au adus în actualitate farmecul dansului popular tradiţional.

În tot acest demers a fost alături de copii, de părinţi şi de profesorii coordonatori şi instructori doamna primar Maria Petrariu şi pr. Ioan-Viorel Irina, care au încurajat şi sprijinit derularea activităţilor acestui proiect, astfel încât copiii comunei noastre să-şi petreacă timpul liber în mod creativ, valorificând talentul fiecăruia dintre ei. Răsplata întregii munci a copiilor, dar şi a cadrelor didactice a fost avalanşa de aplauze cu care a fost încununat fiecare moment. (Învăţ. Doina-Teodora Paga - Liceul Tehnologic „Arhim. Neculau Chiriac“ Vânători-Neamţ şi prof. Nadia Sângeap - dir. adj. Liceul Tehnologic „Ion Creangă“ Pipirig - Neamţ)​