Filantropie la Centrul de Plasament pentru Persoane Vârstnice şi Adulte – Sculeni

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 5, 2021   Autor: Constantin Ciofu

Aceasta s-a desfăşurat la iniţiativa arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu. Cele 20 de persoane îngrijite în acest aşezământ au primit hrana pentru cele trei mese, dulciuri, suc, articole de îmbrăcăminte şi de încălţăminte. Cu acest prilej, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, împreună cu protosinghelul Iorest Goraş, secretarul Mănăstirii Hadâmbu, şi cu părintele Nicolae Tverdostup de la Parohia Romanovca, Protopopiatul Ungheni, Arhiepiscopia Chişinăului, a oficiat slujba Parastasului pentru ctitorii aşezării monahale din Dealul Mare. Oamenii internaţi în centrul de la Sculeni au primit cu mare bucurie vizita delegaţiei din Patria Mamă. Ei şi-au exprimat recunoştinţa faţă de grija pe care Biserica Ortodoxă Română o poartă pentru sufletele întristate care nu mai au pe nimeni. De asemenea, personalul aşezământului a mulţumit părintelui stareţ Nicodim Gheorghiţă pentru darurile oferite, dar mai ales pentru că a revenit în mijlocul celor care îşi duc traiul de zi cu zi lipsiţi de dragostea membrilor familiei.

Amintim că Mănăstirea Hadâmbu vine permanent în sprijinul oamenilor care se confruntă cu lipsuri materiale. Astfel, pe lângă hrana oferită pelerinilor, atunci când nu sunt restricţii, sunt oferite alimente, dulciuri, fructe, îmbrăcăminte şi încălţăminte oamenilor nevoiaşi din diferite locuri din Moldova şi din Basarabia. În acelaşi timp, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă îi îndeamnă mereu pe fiii duhovniceşti şi pe credincioşii care au posibilitate să organizeze agape în aşezămintele sociale, pentru odihna celor răposaţi şi în semn de mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile primite.