Evenimente ce vor avea loc în Arhiepiscopia Iașilor în perioada 7-13 august 2022

Arhiepiscopia Iașilor August 6, 2022

Duminică, 7 august

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de Înalpreasfințitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos și Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcopul-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, vor oficia Sfânta Liturghie la Mănăstirea Sihăstria în ziua Prăznuirii Sfintei Teodora de la Sihla.

Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord, va oficia Sfânta Liturghie la Mănăstirea Sihla.

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcopul-Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie la Mănăstirea Sfânta Teodora de la Sihla, Codrii Pașcanilor.

Luni, 8 august

Protopopiatele Botoșani, Hârlău și Darabani vor organiza la sediile protopopiatelor ședințele lunare administrative cu preoții din protopopiat.

Marți, 9 august

Parohia Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Buimăceni, Comuna Albești, Protopopiatul Botoșani, organizează în zilele de 9 și 10 august Tabăra din pridvorul satului cu sprijinul ATOR Iași.

Departamentul pentru Securitate în muncă, situații de urgență și protecția datelor din cadrul Cancelariei eparhiale a Arhiepiscopiei Iașilor și ISUJ Iași/ SMURD Iași organizează pentru angajații Centrului Eparhial Iași o instruire în acordarea primului ajutor și utilizarea defibrillatorului cardiac instalat în curtea Catedralei Mitropolitane din Iași

Miercuri, 10 august

Biserica Sfântul Nicolae Hrișcani, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral Înălțarea Domnului Vlădeni, Protopopiatul Botoșani, începând cu ora 16.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință cu tema Rugăciunea inimii în trăirea isihastă de Pr. Pînzariu Gheorghiță de la Parohia Corni II.

Vineri, 12 august

Parohia Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Stănești, Comuna Albești, Protopopiatul Botoșani organizează, în perioada 12-14 august, Tabăra din pridvorul satului cu sprijinul ATOR Iași.

Biserica Parohiei Horodiștea, Protopopiatul Hârlău, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral nr.4 Sfântul Nicolae, Protopopiatul Hârlău, începând cu ora 9.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință cu tema Bunătatea lui Dumnezeu. Importanța rugăciunii în vindecarea trupului și a sufletului de Pr. Grosu Alin.