Evenimente ce vor avea loc în Arhiepiscopia Iașilor, în perioada 15-21 ianuarie 2023

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 14, 2023

Duminică, 15 ianuarie

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, va oficia Sfânta Liturghie la Parohia Homița, comuna Cristești, Protopopiatul Pașcani, județul Iași.

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie și va săvârși sfințirea casei sociale și a capelei mortuare la Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Mlenăuți, Protopopiatul Darabani, Județul Botoșani.

În Parohia Sfântul Apostol și Evanghelist Marcu Galata din Iași va fi săvârșită o slujbă de pomenire pentru poetului Mihai Eminescu, după Sfânta Liturghie de către părintele protopop al Protopopiatului Iași 1, pr. Florin Călugăru.

La Parohia Pogorârea Sfântului Duh din Valea Lupului va avea loc o manifestare culturală dedicată Zilei Naționale a Culturii. Vor participa 20 de elevi de la Școala Prof. Mihai Dumitriu care vor susține un program artistic, după care va fi oficiată o slujbă de pomenire pentru poetul Mihai Eminescu.

La Parohia Movileni va avea loc manifestarea culturala cu tema Spiritualitatea Creștină în lirica eminesciană. Evenimentul va cuprinde evocări despre marele poet național, Mihai Eminescu, momente poetice din lirica eminesciană și cântări reprezentative pentru acest moment.

Luni, 16 ianuarie

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie la Parohia Șendreni, Protopopiatul Hârlău.

Protopopiatul Iași 1 organizează consfătuirea lunară cu preoții la Centrul de Evenimente Agora. Asist. univ. dr. Petru Cernat, asistent universitar asociat la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Iași, va susține conferința Identitatea embrionului uman din perspectivă teologică și bioetică.

Miercuri, 18 ianuarie

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie la Biserica Sfinții Atanasie și Chiril din Iași, cu ocazia hramului. După Sfânta Liturghie vor avea loc mai multe manifestări atât la biserică, dar și în cadrul Spitalului Clinic de Pneumoftiziologie din Iași, situat în apropierea lăcașului de cult. După ce va fi săvârșită o slujbă de parastas pentru doamnele de la Societatea Ortodoxă a Femeilor Române care au trecut la Domnul, în amfiteatrul spitalului va fi organizată o nouă ediție a evenimentului Ziua pneumologului ieșean, un moment de recunoștință pentru medicii și personalul medical din cadrul spitalului Clinic de Pneumoftiziologie din Iași.