Eveniment cultural dedicat Zilei Tricolorului

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 28, 2017

Reunind toate vârstele şi categoriile socio-economice pe scena Casei de Cultură a Tineretului din Botoşani, prin momentele artistice susţinute împreună cu invitaţii folclorici locali (Marian Hatman, Mariana Ichim, Andreea Chisăliţă etc.), Corul „Sf. Ioan Iacob Hozevitul“ a reuşit să transmită publicului minunat al Botoşanilor, însufleţit de cântecele patriotice şi crâmpeiele din filele de istorie ale poporului nostru audiate, valorile şi respectul pentru patrie, limbă şi simbol, cinstind mărturisitorii vii ai culturii şi istoriei neamului.

În organizarea acestui eveniment cultural s-au implicat cu toată dragostea preoţii Gheorghe Andrişescu şi Eugen Vornicu din Parohia Pacea - Botoşani.

Totodată, întrucât printre activităţile corului se numără şi activităţile de voluntariat şi filantropice, concertul de aseară a avut ca obiectiv strângerea de fonduri pentru organizarea şi desfăşurarea taberei de vară pentru copiii din Parohia „Sfântul Gheorghe“ Borolea, sub îndrumarea părintelui Andrei Ionuţ Constantin din Protopopiatul Săveni.