Elevii din Avrămeni, prezenți la slujbele Bisericii

Arhiepiscopia Iașilor Martie 22, 2021

Am pășit cu toții în Postul Mare, o perioadă de intensă trăire duhovnicească pentru întreaga creștinătate. Pe lângă postul alimentar suntem chemați și la celelalte forme de postire, pentru ca la sfârșitul acestei perioade să ne întâlnim cu Hristos cel Răstignit și Înviat. Biserica noastră, deși îmbrăcată în veșminte sobre specifice aceste perioade, este mai luminoasă ca niciodată datorită programului liturgic specific Postului Mare. Creștinii intensifică rugăciunea, milostenia și iertarea, și vin la Mântuitorul pentru a fi iertați și pentru a se cumineca cu Sfântul Trup și  Sfântul Sânge al lui Iisus Hristos.

Suntem chemați cu toții la a participa la slujbele din această perioadă, pentru că din ele ne hrănim sufletele și ne curățim trupurile. Și elevii școlii noastre au dorit să petreacă un popas de rugăciune la Biserica „Sf. M. Mc. Dimitrie” din localitatea Avrămeni, unde au luat parte la Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite. Ei au putut astfel să pună în practică ceea ce au învățat la ora de religie, și să observe că această liturghie are o rânduiala deosebită.

Mulți creștini au ajunat și s-au împărtășit cu Sfintele Taine. O bucurie aparte am simțit atunci când am văzut că și unii elevi s-au invrednicit să ajuneze și să se împărtășească cu Dumnezeieștele Taine. O altă bucurie a fost dată de faptul că la acestă slujbă au fost prezente, prin reprezentanții lor, cele mai importante instituții din lumea satului, Biserica, autoritățile locale și Școala.

După Sfânta Liturghie a avut loc sfințirea mai multor icoane ce vor fi puse la loc de cinste în sălile de clasă ale Școlii Gimnaziale Nr. 1 Avrămeni. Unitatea de învățământ a fost modernizată recent și oferă condiții moderne de desfășurare a activităților didactice. În timpul sfințirii, elevii au ținut icoanele precum creștinii de odinioară, arătând prin aceasta cinstirea acordată Sfintelor Icoane, eveniment prăznuit în fiecare an în Duminica I din Sfântul și Marele Post, numită și Duminica Ortodoxiei.

Pe parcursul acestui post elevii școlii coordonați de profesorul de religie Pușcașu Ionuț și Preotul Paroh Alin Rățoi vor desfășura și alte activități, întărind astfel legătura dintre ora de religie și Biserică. Dorim tuturor post binecuvântat cu mult ajutor de la Dumnezeu și sfinții Săi.

(prof. Pușcașu Ionuț, Școala Gimnazială Nr. 1 Avrămeni, jud. Botoșani)