Duminica Mironosiţelor sărbătorită la Mănăstirea Copou

Arhiepiscopia Iașilor Mai 2, 2017   Autor: Constantin Ciofu

Pelerinii au venit cu multă evlavie în Duminica Mironosiţelor la sfintele slujbe dedicate celui de-al doilea hram al Mănăstirii Copou din Iaşi. În zilele de 29 şi 30 aprilie 2017, străvechiul locaş de închinăciune din Grădina Botanică le-a cinstit în mod deosebit pe Sfintele Mironosiţe. Tradiţia acestui hram se ţine de 16 ani, fiind legat de reînfiinţarea Mănăstirii Copou cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în vremea arhipăstoririi ca Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei. Tot atunci, stavrofora Maria Magdalena Vrânceanu, stareţa mănăstirii, îşi începea misiunea împreună cu alte monahii. Sâmbătă-seara, la Mănăstirea Copou s-a oficiat slujba Privegherii de către arhimandritul Gavriil Alexa, stareţul Mănăstirii Basaraba din judeţul Iaşi, împreună cu alţi părinţi slujitori din Mitropolia Moldovei şi Bucovinei. Răspunsurile la strană au fost oferite de monahiile din aşezământul monastic aflat în sărbătoare şi nu numai. Cântările specifice perioadei Penticostarului au reamintit celor prezenţi de minunata sărbătoare a Sfintelor Paşti, când întreaga Biserică s-a bucurat că „Hristos a înviat“. Predica de la finalul slujbei a fost ţinută de arhimandritul Gavriil Alexa, care a vorbit despre importanţa privegherii în viaţa monahului şi despre pacea despre care vorbeşte Mântuitorul Hristos după Învierea Sa. „Rugăciunea de noapte este hrana călugărului. Pacea pe care o dă Hristos după mărturia Sa nu este o pace din această lume. Sfinţii Părinţi spun că această pace este rodul multor osteneli. Ea se manifestă ca o pace a gândurilor. Omul, după ce priveghează o noapte întreagă, în adevăratul sens al cuvântului, partea pătimitoare din el amorţeşte. Omul, după ce a ieşit pe uşa bisericii după o perioadă de priveghere, nu mai are nevoie de nimic, pentru că s-a hrănit din întâlnirea lui cu Dumnezeu“, a explicat arhimandritul Gavriil Alexa. În ziua hramului, programul liturgic a continuat cu Ceasurile, Acatistul şi Sfânta Liturghie, oficiată de un sobor de preoţi. Pelerinii au primit la final câte un pachet cu alimente din partea obştii Mănăstirii Copou.