Doi ierarhi români aniversează un an de la hirotonia episcopală

Arhiepiscopia Iașilor Martie 7, 2022

PS Nestor devenea în ziua de 7 martie 2021 Arhiereu vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, iar PS Nichifor Botoșăneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Iașilor. La câteva luni, în urma plecării la Domnul a Preasfințitului Părinte Gurie, Preasfințitul Părinte Nestor a devenit noul Episcop al Devei și Hunedoarei.

Preasfințitul Părinte Nestor (Dumitru-Cristian Dinculeană) are vârsta de 38 de ani. S-a născut în 11 iunie 1983, la Craiova, județul Dolj. Între anii 2003-2007 a urmat cursurile Facultății de Teologie Ortodoxă din Craiova, Secția Teologie Pastorală. În 2009 a absolvit un master la aceeași instituție de învățământ.

A urmat cursuri de doctorat, între 2011-2014, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia. A obținut o bursă de studiu la Padova-Italia în vederea redactării tezei de doctorat (2012-2013). A obținut titlul de doctor în 2015.

În 2009 a fost tuns în monahism și a primit numele de Nestor. A fost hirotonit ieromonah în 2011 și hirotesit arhimandrit în 2014. În 2013, pe o perioadă de jumătate de an, a îndeplinit funcția de Consilier Pastoral-Liturgic al Episcopiei Devei și Hunedoarei. Între 2013-2018 a fost Vicar Administrativ – bisericesc, iar în perioada 2018-2021 a ocupat funcția de Vicar administrativ – eparhial.

În data de 25 februarie 2021 a fost ales de Sfântul Sinod Arhiereu vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, cu titulatura Hunedoreanul. Hirotonia episcopală a avut loc în Catedrala din Deva în data de 7 martie. În urma plecării la cele veșnice a Preasfințitului Părinte Gurie, Preasfințitul Părinte Nestor a fost ales, în data de 16 decembrie 2021, Episcop al Devei și Hunedoarei. Vezi mai multe detalii biografice aici.

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul (Nicolae Horia) are 54 de ani și s-a născut la Brăila în data de 14 noiembrie 1967.

Între anii 1982-1986 a urmat cursurile Colegiului Naţional „Bogdan Petriceicu Hasdeu” din Buzău, iar între anii 1993 a absolvit Facultatea de Mecanică, Specializarea „Maşini Termice”, la Universitatea din Galați.

A absolvit apoi Facultatea de Teologie de la Iași, în 1997, cu o lucrare de licență dedicată relației dintre fiul și părintele duhovnicesc în Patericul Egiptean. S-a închinoviat în 1993 în obştea schitului Sihla al Mănăstirii Sihăstria, jud. Neamţ. În 1996, Părintele Patriarh Daniel, pe atunci Mitropolitul Moldovei, l-a hirotonit ieromonah, iar în 2009 Mitropolitul Teofan l-a hirotesit arhimandrit.

În 2007 a fost secretar la Sectorul exarhat al Arhiepiscopiei Iaşilor, în anul 2008 a fost numit stareţ al Mănăstirii „Sfinții Trei Ierarhi” din Iași, iar în anul 2009 a primit rangul de arhimandrit. În anul 2010 a absolvit studiile de master la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Iaşi și în 2018 a obținut titlul de doctor în teologie la aceeași facultate.

Din luna februarie 2009, arhimandritul Nichifor Horia a fost exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Iaşilor. A fost ales Episcop vicar al Arhiepiscopiei Iașilor în ședința Sfântului Sinod din 25 februarie 2021 și hirotonit episcop în data de 7 martie în Catedrala Mitropolitană din Iași. Vezi mai multe detalii biografice aici.

Sursa: basilica.ro