Doamna Elena Cuza, în centrul unui eveniment organizat de SOFR Iași

La Solești, membrele SOFR au fost așteptate de Pr. Lucian Veliscu, împreună cu domnul Adam Costel, director al Căminului Cultural din Solești „Elena Cuza” și alături de membre ale ansamblului de cântece si dansuri „Solestenii”. La mormântul Doamnei Elena Cuza din curtea bisericii Adormirea Maicii Domnului, ctitorită de Ecaterina Rosetti Solești, mama Elenei Cuza, a avut loc slujba de pomenire. Pachetele pregătite de doamnele din cadrul SOFR au fost împărțite tuturor celor prezenți.

A urmat o evocare a personalității Elenei Cuza la cei 113 ani de la trecerea la cele veșnice și un scurt documentar „Drama unui destin, realizat de doamna Doina Bazgan, redactor și moderator al evenimentului.

Evenimentul a continuat cu vizitarea muzeului Etnografic Satu Nou din comuna Solești, iar la întoarcerea spre Iași membrele SOFR au vizitat Mănăstirea Movila lui Burcel și Mănăstirea Dobrovăț.