Debutul anului şcolar 2019-2020 la Şcoala Gimnazială Hangu, judeţul Neamţ

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 10, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Programul a început cu oficierea unei slujbe de Te Deum oficiată de către un sobor de preoţi. Au participat dascălii şcolii, reprezentanţii autorităţilor locale şi ai Poliţiei Române. În cuvântul adresat elevilor, preotul Cristian Dăscălescu de la Parohia Buhalniţa, judeţul Neamţ, a menţionat că în cadrul Sfintei Liturghii pe care a oficiat-o în cinstea Sfinţilor Părinţi Ioachim şi Ana s-a rugat pentru toţi elevii şi profesorii din comuna Hangu. De asemenea, a făcut referire la principalele probleme pe care le întâmpină tinerii din zilele noastre şi a atras atenţia asupra dependenţei de tehnologie. În acelaşi timp, preotul paroh de la Buhalniţa a remarcat că „prima grijă a şcolarilor nu trebuie să fie aceea de a fi cel mai bun, ci de a fi sfânt”, felicitând pe toţi cei prezenţi în noul anul şcolar. Cei prezenţi au ascultat imnul naţional, iar la finalul alocuţiunilor, profesorul Florin Samoilă, direcorul Şcolii Gimnaziale Hangu, a apreciat efortul tuturor de a-i primi pe copii într-un spaţiu de studiu adecvat. Educatorii, profesorii pentru învăţământ primar şi diriginţii au mers apoi către sălile de clasă unde au avut loc primele ore de curs. Şcoala Gimnazială Hangu datează de la sfârşitul secolului al XIX-lea şi s-a remarcat de-a lungul timpului prin muncă şi perseverenţă. Vrednicul de pomenire Arhiepiscop Eftimie Luca se numără printre personalităţile bisericeşti care au învăţat la şcoala din Hangu. Premiile pe care elevii din comuna Hangu le-au obţinut în anii trecuţi au arătat că învăţământul din satul românesc poate rodi, când şcolarii, îndrumaţi de către profesori, îşi dedică timpul studiilor cu seriozitate.