Credincioşi din toată ţara s-au rugat la Mănăstirea Hadâmbu

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 25, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Taina Sfântului Maslu a fost oficiată de Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. Din soborul slujitorilor au mai făcut parte arhimandritul Hariton Negrea, stareţul Mănăstirii Petru Vodă din judeţul Neamţ, şi părintele Cosmin Gubernat, consilier cultural al Eparhiei Huşilor. Ierarhul a citit toate rugăciunile din cadrul slujbei, dar şi alte rugăciuni alcătuite special de către Preasfinţia Sa pentru folosul sufletesc al credincioşilor. Predica de la finalul slujbei a fost adresată de părintele consilier cultural Cosmin Guberbat, care a făcut referire la importanţa rugăciunii în comun şi la folosul acesteia. În acelaşi timp, părintele consilier a apreciat jertfa pelerinilor veniţi de aproape, dar şi de departe, pentru a se ruga împreună în mănăstirea Maicii Domnului din Dealul Mare. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a mulţumit Preasfinţiei Sale pentru că a slujit Taina Sfântului Maslu. În acelaşi timp, părintele stareţ a anunţat că duminică, 15 decembrie 2019, de la ora 16:00, PS Calinic Botoşăneanul va sluji din nou Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu.