Corul „Sfântul Ioan Botezătorul”, premiat la un festival organizat la Botoşani

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 2, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Acesta a fost organizat de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Botoșani şi s-a adresat formaţiilor corale de amatori - coruri de copii şi tineri din şcoli şi licee, corurilor săteşti, cetelor bărbăteşti, grupurilor folclorice, corurilor din aşezămintele culturale şi corurilor parohiale. Acţiunea culturală a avut scopul de a readuce în atenţia tuturor cântecul patriotic românesc vechi şi de a promova cu precădere valorile culturale româneşti. Anul acesta, la concurs au participat zece coruri: Corul „Belcanto” – Soroca (Basarabia), Grupul Folcloric „Artis” din Botoșani, Grupul Folcloric „Flori de Măr” din Glodeni, Grupul Vocal „Florile Prutului” - din Ștefănești, Grupul vocal-instrumental „Arcașii” din Vorona, Corul „Fantezia” din Glodeni, Corul „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoșani, Corul „Lia-Ciocârlia” din Chișinău, Corul „George Enescu” din Dorohoi, judeţul Botoșani, şi Corul „Gloria” din Chișinău. Corul „Sfântul Ioan Botezătorul”, format din 38 de membri (copii și adulți), coordonat de părintele misionar protopopesc Petru Fercal, dirijat de studentul Gheorghe Bulboacă, a prezentat următoarele piese: „Sunt copil de Românie”, „Cântec patriotic” și „Cât trăim pe-acest pământ”. Acesta a obținut Premiul al III-lea la secțiunea Coruri pe 1-2 voci/Grupuri folclorice. În pauza pentru jurizare, Corul Bisericii „Sfântului Ioan Botezătorul” Botoșani, din proprie inițiativă, a început să cânte și alte piese patriotice, fapt care a antrenat celelalte coruri și pe toți cei din sală, să se alăture, formând „un cor uriaș”, absolut emoționant. Foarte frumos a afirmat domnul Mirel Azamfirei, înainte de înmânarea premiilor: „S-a unit Basarabia cu România!”. Corala „Gloria”, din Chișinău a fost câștigătoarea trofeului festivalului. Premiile concursului au fost acordate de către un juriu format din specialişti în domeniul artelor şi culturii: dirijor Corneliu Calistru, fost director al Operei Naţionale Române din Iaşi (preşedinte), prof. dr. Ana Maria Sorocan şi profesorul Alexandru Romanovschi. După premiere, toate corurile au fost invitate la o masă festivă, oferită de către organizatori.