Conferinţele ASCOR Iaşi – bucurii duhovniceşti ale primăverii

Arhiepiscopia Iașilor Martie 5, 2018

Pe 8 martie, de la ora 18.30, se va desfășura prima dintre conferinţe, menită să sublinieze importanța dragostei materne. Va vorbi despre „Rolul femeii în familie şi în societate” monahia Siluana Vlad, stareţa Mănăstirii „Sfântul Siluan Athonitul” din Iaşi și coordonatoarea Centrului de Formare și Consiliere „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”. Conferinţa va avea loc în Aula Magna „Mihai Eminescu” a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”.

Cea de-a doua conferinţă aduce în prim-plan o altă formă de manifestare a iubirii, respectiv dragostea faţă de aproapele. Astfel, pe 20 martie, ASCOR Iaşi, în parteneriat cu ATOR Iaşi, organizează conferinţa „Bunătatea: virtutea uitată a creştinilor”, susţinută de Preasfinţitul Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, în Aula Magna „Mihai Eminescu” a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, la ora 18.30.

Ultima conferinţă are ca temă iubirea lui Dumnezeu pentru oameni, pe care o putem înțelege cel mai bine în lumina jertfei lui Hristos pe Cruce. Conferința „Procesul lui Iisus – radiografia mântuirii noastre” se va desfășura pe 22 martie, de la ora 18.30, în Sala „Iustin Moisescu” din cadrul Ansamblului Mitropolitan și  îl va avea ca invitat pe pr. prof. dr. Stelian Tofană de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.

În luna martie, ASCOR Iași organizează și o nouă ediție a Dialogurilor studenţeşti. Marți, 6 martie, de la ora 18.00, la Biserica „Sfânta Parascheva” – Metocul Maicilor, părintele protosinghel Teofan Popescu de la Mănăstirea Putna (fost preşedinte ASCOR Bucureşti) va vorbi despre „Importanţa misiunii studenţeşti – Părintele Sofian Boghiu, un însufleţitor al studenţilor”.

Iar miercuri, 7 martie, de la ora 18.00, în Sala Sinaxar a Muzeului Mitropolitan, va avea loc obișnuita Seară de poezie, care luna aceasta se va numi „De ziua ta, mamă!” și se va desfășura sub forma unui concurs de compoziție și recitare lirică.

Luna martie este dedicată celebrării femeii și darului vieții. Departamentul Pro Vita organizează pe 24 martie „Marșul pentru Viață”, la care sunt chemați să participe toți cei care susțin dreptul la viață al tuturor copiilor, născuți și nenăscuți.

(Ştefan-Cătălin Topliceanu, vicepreşedinte ASCOR Iaşi)