Conferință preoțească pentru clericii din Protoieria Iași I

Arhiepiscopia Iașilor Octombrie 20, 2022

Evenimentul a debutat luni dimineață cu săvârșirea Sfintei Liturghii de către PS Nichifor Botoșăneanul, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi în Catedrala Veche „Sfântul Gheorghe”, și a continuat prin susținerea conferinței în Sala „Iustin Moisescu” a Centrului Eparhial Iași.

În prima parte a conferinței, Pr. Florin Călugăru, protoiereu al Protopopiatului Iași I,  a adresat un cuvânt de bun venit ierarhului, exprimând recunoștința și mulțumirea părinților atât pentru prezența la conferință, cât și pentru implicarea în desfășurarea hramului Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.

În partea a doua a conferinței, în contextul „Anului omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului” și a „Anului comemorativ al Sfinților isihaști Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama și Paisie de la Neamț”, părintele Iustinian Tincu, de la Parohia „Sfântul Dimitrie” Rediu, comuna Răuseni, jud. Botoșani și ostenitor la Centrul Eparhial Iași, a susținut referatul Isihasm și modernitate. Mai există isihasm în modernitate?.

La rândul său, PS Nichifor Botoșăneanul, a adresat un cuvânt de binecuvântare preoților din protoieri și a vorbit despre viața de rugăciune a Bisericii și a fiecărui credincios în parte.

În cele ce au urmat, s-au purtat discuții pe marginea celor expuse în cadrul referatului, precum și pe marginea tematicii Anului omagial. Astfel au luat cuvântul, pe rând, pr. prof. dr. Viorel Sava de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Iași, pr. vicar administrativ Marian Timofte, părintele arhim. Nicodim Petre, pr. Narcis Axinte, pr. Mihai Zvorâște, pr. Vasile Goldan, pr. Ștefan Chiruță și pr. Ovidiu Ciobotariu.

În încheiere, au mai fost lămurite și câteva probleme de ordin administrativ-bisericesc, după care pr. protopop Florin Călugăru a mulțumit PS Nichifor Botoșăneanul pentru prezență și sfaturile date.