Conferința „Omul în fața morții” la Biserica „Sfântul Nicolae” Tăutești

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 22, 2020

Pentru a ne răspunde noi înşine întrebărilor capitale de mai sus, organizăm conferinţa cu tema „Omul în faţa morţii”. Evenimentul va avea loc joi, 1 Octombrie 2020, de la ora 19.00, la Biserica „Sfântul Nicolae” din satul Tăuteşti, judeţul Iaşi. Iniţiativa aparţine preotului paroh Andrei Chiriac, cu binecuvântarea IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.

Invitatul întânirii este arhimandritul Nicodim Petre, stareţul mănăstirii Bucium din Iaşi. Va fi proiectat filmul documentar „Dimitrie, monahul călător”, care va constitui premisa discuţiei noastre. Evenimentul va avea durata de două ore, ultima jumătate de oră fiind dedicată întrebărilor publicului prezent. Moderatorul discuţiei va fi jurnalistul Paul Palencsar.