Conferinţă duhovnicească în Parohia Costișa II

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 6, 2021

Tema „Taina Pocăinței – cale, curățire și înnoire a vieții în Hristos” a fost prezentată de către părintele Bogdan Frăsilă, protopop de Roznov. Părintele protopop a prezentat un scurt istoric al Tainei Spovedaniei, începând cu primele veacuri creștine, până în prezent: „Sănătatea duhovnicească și emoțională a creștinului depinde de măsura în care reușește să trăiască bucuria iertării, a regăsirii şi a punerii începutului bun în viața personală. Aceasta se face prin mărturisirea păcatelor şi a tot ceea ce îl împiedică să fie în comuniune cu Hristos. Omul care trăiește în păcat este nefericit și astfel că îi aduce în această stare şi pe cei din jur. Viața în Hristos înseamnă bucurie, iar creștinul trebuie să fie un chip luminos așa cum este Dumnezeu. Într-o lume înfricoșată de necunoscutul unei pandemii, izolată social și blocată emoțional, este esențial să îl așezăm pe Hristos în mijlocul nostru, ca nădejde și călăuză pe calea vieții”. Implicarea activă a credincioșilor prezenți, întrebările adresate, prezentarea unor momente din viața personală pe care le-au depășit prin intermediul sfintelor slujbe şi al Sfintelor Taine a demonstrat necesitatea organizării acestor întâlniri. La întrebările și problemele expuse au răspuns şi preoţii slujitori din parohiile învecinate, prezenţi la acest eveniment. Seara duhovnicească a fost un moment de reflecție și de bucurie, pe care cei prezenți l-au perceput ca o îndepărtare de grijile zilnice, de întâlnire frățească și de întărire în credință. (Pr. Iftimia Constantin, parohul Parohiei Costișa II, Constantin Ciofu)