Conferinţa „Despre jurământ“, la Botoşani

Arhiepiscopia Iașilor Februarie 16, 2017   Autor: Constantin Ciofu

Sala de festivităţi a Protopopiatului Botoşani a găzduit marţi, 14 februarie 2017, conferinţa cu tema „Despre jurământ“, în cadrul Serilor catehetice „Părintele Cleopa Ilie“. Tema a fost prezentată de pr. Gabriel Mihăescu de la Parohia „Sfinţii Trei Ierarhi“ Botoşani, de pr. Adrian Achiţenei de la Parohia Coşula şi de pr. Mihail Istrate de la Parohia Stăneşti-Lunca. Părintele Petru Fercal, misionar protopopesc la Protopopiatului Botoşani, a adresat un cuvânt de bun venit participanţilor, arătând importanţa acestor întâlniri. „Jurământul este chemarea lui Dumnezeu ca martor al adevărului afirmaţiei noastre sau ca garant al promisiunii noastre. Invocând numele lui Dumnezeu, jurământul este un act de cult, fiindcă în el se recunoaşte atotprezenţa, atotştiinţa, adevărul, puterea şi dreptatea lui Dumnezeu. Dumnezeu este invocat să garanteze adevărul cuvântului omenesc. Unii oameni depun jurământul pentru că le-o cere activitatea pe care urmează s-o desfăşoare. Militarii, medicii, absolvenţii de teologie s.a. depun jurământ pentru a arăta că vor fi mereu în stare de jertfă în misiunea lor. Jurământul se depune având în faţă, pe o masă, Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce şi lumânări aprinse. Mirele şi mireasa, la slujba Cununiei primesc la momentul rânduit cununi pe cap, iar în timpul când preotul ia mirelui cununa de pe cap, el, îngenunchind, pune mâna pe Sfânta Evanghelie şi pe Sfânta Cruce, şi preotul rosteşte: «Mărit să fii, mire, ca Avraam şi binecuvântat să fii ca Isaac şi să te înmulţeşti ca Iacov…». La fel şi miresei i se spune: «Şi tu, mireasă, mărită să fii ca Sarra, să te veseleşti ca Rebeca, să te înmulţeşti ca Rahila …». Se vede clar din cele arătate responsabilitatea tinerilor căsătoriţi de a trăi în sfinţenie şi de a da naştere pruncilor“, a rezumat părintele misionar protopopesc Petru Fercal. La finalul conferinţei, eleva Iuliana Popa şi eleva Ioana Zoiţanu, din grupul folk de la Colegiul Naţional „August Treboniu Laurian“ - Botoşani, au prezentat un program muzical cu mesajul responsabilităţii şi comuniunii între oameni.