Concursul Naţional de Creaţie „Icoana şi Şcoala mărturisirii“, în Protopopiatul 2 Iaşi

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 4, 2017

Conform regulamentului de participare, parohiile au prezentat portofolii, fiecare portofoliu conţinând o lucrare teoretică şi una practică.

La secţiunea teoretică, participanţii au avut ca opţiuni:

- o poezie despre viaţa de şcolar a unui elev creştin;

- un eseu/o compunere despre mărturisirea credinţei în societatea contemporană;

- o foaie parohială/buletin parohial/articol de ziar pe tema concursului;

- o scisoare către Dumnezeu despre viaţa în şcoală şi biserică;

- o rugăciune către Dumnezeu pentru toţi cei din şcoală.

Secţiunea practică a avut două părţi componente, din care participanţii au trebuit să aleagă doar una, şi anume:

a. Secţiunea artistică:

- o icoană a unui praznic împărătesc/a unui sfânt;

- compoziţie plastică;

- meşteşugărie.

b. Secţiunea multimedia:

- prezentări power-point despre mărturisitori ai credinţei sau arta icoanei;

- interviu;

- film despre mărturisirea credinţei în închisori/despre icoane.

Portofoliile participante la concurs au fost evaluate de către un juriu numit de către pr. protopop Marius Daniel Profir, având următoarea componenţă: pr. Iulian Vornicu - responsabil de cateheză la nivelul protopopiatului; prof. Viorica Zamfirescu - profesor de limba română; prof. Georgiana Niţă - profesor de religie; prof. Marius Pavel - profesor de educaţie plastică.

În urma jurizării, portofoliul câştigător a fost declarat cel lucrat de eleva din clasa a VI-a de la Şcoala Gimnazială Prisacani, Mara Panaite, sub directa îndrumare a pr. Daniel Ţifui, paroh al Parohiei „Sf. Nicolae“ - Moreni. Acest portofoliu va reprezenta Protopopiatul 2 Iaşi la faza eparhială a concursului.

În încheiere, inserăm impresii ale membrilor juriului în urma activităţii de jurizare.

„Am apreciat osteneala participanţilor, care s-au străduit să alcătuiască portofolii în conformitate cu regulile concursului, precum şi implicarea activă a coordonatorilor în vederea obţinerii unor rezultate care să le ofere şansa câştigării concursului.“ (pr. Iulian Vornicu)

„A fost un real privilegiu, ca profesor de religie, să fiu evaluator în cadrul Concursului Naţional «Icoana şi Şcoala mărturisirii». Consider că scopul şi obiectivele concursului au fost realizate cu succes, lucrările copiilor demonstrând seriozitate şi implicare. Prin activităţile desfăşurate cu grupele de cateheză, copiii au avut ocazia de a-şi descoperi noi aptitudini, în acelaşi timp tematica concursului provocându-i să-şi dezvăluie gândurile şi sentimentele sincere din viaţa lor de şcolari creştini. Încurajez desfăşurarea de concursuri religioase şi în anii următori, la care să-şi dea concursul Biserica în parteneriat cu Şcoala.“ (Georgiana Niţă - profesor religie) (pr. Iulian Vornicu, responsabil de cateheză la nivelul Protopopiatului 2 Iaşi)