Concursul Naţional Catehetic „Icoana şi Şcoala mărturisirii“, desfăşurat la Protopopiatul Săveni

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 25, 2017

În concurs au fost înscrise 13 portofolii realizate prin implicarea copiilor activi în învăţământul preuniversitar din cadrul parohiilor din Protopopiatul Săveni. Comisia de jurizare a fost formată din prof. Axinte Loredana de la Liceul Tehnologic Plopenii Mari, pr. Aifticăi Bogdan, paroh la Parohia Podriga din cadrul Protopopiatului Săveni, respectiv prof. Corolea Marian de la Şcoala Gimnazială Vorniceni.

În urma punctajului obţinut, s-au evidenţiat câştigătoare portofoliile următoarelor parohii: pe locul I s-a clasat Parohia Negreni cu 839 puncte, pe locul II Parohia Puţureni cu 519 puncte şi pe locul III Parohia Plopenii Mari cu 513 puncte.

Deşi a fost necesară o clasificare a portofoliilor pentru a fi departajate şi desemnat un căştigător, totuşi rămâne de apreciat talentul şi implicarea tuturor celor care au participat la acest concurs catehetic. Vom continua promovarea unor astfel de activităţi care să stimuleze şi să dezvolte talentul copiilor noştri. (Pr. Merăuţă Vasile, responsabil de cateheză la Protopopiatul Săveni)