Concertul „Dragă mamă, dragă tată”, în Parohia Cozmești

Arhiepiscopia Iașilor Martie 3, 2020

Și în acest an, primăvara a început la Cozmești cu mărțișoare, parfum de flori, zâmbete, muzică, lacrimi, bucurii și multă voie bună. De 1 martie, după ce am mulțumit Bunului Dumnezeu pentru toate darurile primite prin săvârșirea Sfintei Liturghii, ne-am îndreptat pașii spre căminul cultural pentru a lua parte la o nouă pagină de poveste, ce merită dusă și împărtășită mai departe, prin trăirea și bucuria de a fi împreună.

La intrarea în cămin, tinerii parohiei ne-au întâmpinat cu flori și mărțișoare, exprimându-și în acest fel dragostea față de părinții și bunicii lor.

La Concertul „Dragă mamă, dragă tata”, au participat grupuri de preșcolari și școlari ai Școlii Profesionale Cozmești, Corul de copii „Arhanghelii” al parohiei noastre și Corul de gospodari al comunei, acompaniați de muzicieni locali precum Mirela și Sorin Leahu (saxofon și trompetă), Ioan Moldovan - orgă.

Evenimentul s-a desfășurat într-o distinsă atmosferă de unitate, frăție și multă voie bună. Toți cei prezenți la această adunare au fost răsplătiți la final și cu mărțișoare dulci (prăjituri, cozonac, plăcintă) pregătite de gospodinele satului. (Pr. Cazacu George)