Concert de colinde la Manoleasa

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 13, 2022

Concertul face parte dintr-o serie de activități si evenimente pe care, de aproximativ doi ani de zile, preoții Cercului Pastoral Avrămeni le susțin pentru revigorarea vieții duhovnicești a credincioșilor din parohiile arondate acestui cerc pastoral. În acest scop au fost organizate tabere pentru copii, festivaluri de pricesne, concerte de colinde, concursuri de cunoaștere a Scripturii, concursuri de șah, de toacă, conferințe. etc.

Ediţia de anul acesta a adus pe scena Căminului Cultural Manoleasa, zece coruri, care au impresionat auditoriul prin intonarea de colinde populare românești și colinde bizantine. Au urcat pe scenă grupurile vocale ale parohiilor Flondora, Tudor Vladimirescu, Zahoreni – Sarata Basarab și Borolea, Adășeni, Sadoveni, Avrămeni, Aurel Vlaicu și Ichimeni, corul Școlii Generale nr.1 Manoleasa, corul ATOR Zoițani și corul preoților Cercului Pastoral „Sf. Efrem cel Nou” - Avrămeni.

Glasurile colindătorilor și versurile pline de teologie au transmis în inimile spectatorilor bucuria și binecuvântarea pe care a primit-o omenirea odată cu Nașterea Mântuitorului Hristos, au trezit amintirea momentelor din copilărie legate de această minunată Sărbătoare și au așezat  peste sufletele lor pacea și bunăvoirea pe care le cântau îngerii coborâți din cer pentru a asista la acest minunat eveniment al Nașterii Domnului.

Participanții și spectatorii au primit daruri din partea organizatorilor, iar la final au participat la o agapă frățească, care a avut loc într-o ambianță specifică sărbătorilor de iarnă.

Felicitări și mulțumiri pr. Ciprian Macovei, organizatorul acestui binecuvântat eveniment, și mulțumiri alese tuturor celor implicați.