„Clopotul Unirii“ sfinţit de Preasfinţitul Calinic Botoşăneanul

Arhiepiscopia Iașilor Februarie 6, 2018

„Ţinând cont că 2018 este anul omagial al unităţii de credinţă şi de neam şi anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918, dar şi de faptul că originile parohiei Satu Nou sunt în Bucovina de Nord (Bahrineşti, azi Ucraina), împreună cu vrednicii credincioşi din parohie, am achiziţionat acest clopot pentru a fi punct de reper spiritual şi pentru a aminti pururi de unitatea de credinţă şi de neam. Mulţumim Bunului Dumnezeu pentru darurile Sale bogate şi pentru că ne-a învrednicit de aşa bucurii ce sunt ca o pregustare a fericirii celei veşnice. Fie ca glasul clopotului să înrădăcineze în inimile credincioşilor setea şi dorul de sfinţenie, de dragoste şi de unitate, căci prin aceste trei metereze duhovniceşti omul îşi va căpăta sensul său pe pământ, acela de a-şi croi drum la ceruri“, ne-a declarat pr. paroh Vasile Viorel Florea.

După sfinţirea clopotului a urmat o agapă frăţească, moment în care corul parohial a cântat cântece patriotice.