Cinci veșminte vor acoperi moaștele Sfintei Parascheva

Arhiepiscopia Iașilor Octombrie 9, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Cu prilejul sărbătorii Ocrotitoarei Moldovei din acest an (11-15 octombrie 2019), sunt pregătite cinci astfel de acoperăminte, după cum a menţionat arhimandritul Dosoftei Şcheul, Mare Eclesiarh al Catedralei Mitropolitane din Iaşi: „Veşmintele care acoperă moaştele Sfintei Parascheva sunt aduse de către pelerini fără a fi comandate de părinţii catedralei. Pe parcursul unui an de zile, în jur de 15 veşminte sunt oferite Sfintei mult-folositoare. Acestea sunt brodate doar în atelierele mănăstirilor ieşene care ştiu să lucreze astfel de veşminte. Pentru hramul din acest an, avem pregătite cinci veşminte care vor acoperi sfintele moaşte. Unul dintre aceste veşminte este oferit de o familie din Bucureşti, care, de 16 ani, împodobeşte cu flori baldachinul Sfintei Parascheva. Astfel, în fiecare zi, veşmântul va fi înlocuit, întrucât acesta se uzează din cauza fluxului mare de oameni care se închină la sfintele moaşte. Aceste odoare frumos brodate sunt oferite apoi, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, parohiilor şi mănăstirilor din ţară şi străinătate care şi-au exprimat dorinţa în acest sens”.