Cinci premii pentru România: Corul Aletheia al Bisericii Bărboi din Iași a câștigat la Festivalul „The Singing World” din Sankt Petersburg

Arhiepiscopia Iașilor August 7, 2019   Autor: Flavius Popa

În perioada 2 – 7 august 2019, Corala Aletheia a Bisericii Bărboi din Iași a participat la cea de-a XVII-a ediție a Festivalului Concurs Internațional de Artă Corală „The Singing World”, eveniment desfășurat în Sankt Petersburg – Rusia. Competiția, organizată de Centrul de Cooperare Internațională „Inter Aspect”, sub egida Comitetului de stat pentru cultură Sankt Petersburg, reunește în fiecare an diferite grupuri corale din lumea întreagă. Anul acesta, 50 de coruri din Rusia, Austria, China, Olanda, Israel, Statele Unite, Polonia, Italia, România ș.a., au concurat la diferite categorii muzicale pentru obținerea primului loc.

Corul de cameră Aletheia din Iași a adus României 5 premii: locul întâi la categoria „Muzică contemporană”, primul loc la secțiunea „Muzică religioasă”, premiul întâi la categoria „Folclor”, premiul pentru cea mai bună solistă – Antonia Cucerenco și premiul pentru cea mai bună interpretare a unei lucrări sacre: Miserere mei de Gregorio Allegri.

Mai multe detalii cu privire la performanța grupului de la Iași ne-a oferit Dorina Iușcă, dirijorul Coralei Aletheia: „Ideea de a merge la un concurs coral în Sankt Petersburg a apărut oarecum firesc, deoarece povestea Corului Aletheia în spațiul slavon este una frumoasă, ce a început acum 3 ani, odată cu invitația de a participa la prima noastră competiție internațională. Era un concurs de muzică religioasă organizat în Republica Belarus. Îmi amintesc foarte bine și acum de acel moment: eram un grup de tineri, majoritatea dintre coriști fiind în anul 1 sau 2, doritori să arătăm lumii că putem, și am dovedit că am reușit. Marele Premiu obținut în Belarus ne-a adus apoi invitația de a cânta în stagiunea celui mai mare conservator din Moscova, unde am interpretat în anul 2017, în fața elitei muzicale ruse, și lucrări de inspirație psaltică din creația lui Viorel Munteanu. Așadar, a concura în Sankt Petersburg, un centru cultural de mare valoare, a fost o continuare firească și frumoasă a aceleiași aventuri muzicale. Concursul internațional Singing World din Sankt Petersburg, aflat anul acesta la cea de-a XVII-a ediție, reprezintă una dintre cele mai prestigioase competiții corale mondiale ce adună anual zeci de coruri de pe toate continentele, doritoare să își demonstreze performanța artistică în cadrul a 12 categorii de concurs distribuite pe vârstă, tip de formație și repertoriu. Bătălia cea mai mare s-a dat la categoriile la care ne-am înscris și noi: Muzică contemporană, Muzică religioasă și Folclor. Aici am concurat cu 50 de coruri din Rusia, Austria, China, Olanda, Hong Kong, Israel, Germania, Franța, Letonia, Cehia, Cipru, Canada, Polonia, SUA și Italia. Ca întotdeauna, am mizat pe diversitatea repertoriului. La categoria «Muzică contemporană», am îndrăznit să cântăm, alături de Bocetele străbune ale lui Alexandru Pașcanu, o lucrare cu influență de jazz intitulată «Maramureș swing», a lui Sandu Bantaș, tânăr compozitor și membru în corul nostru. La secțiunea «Muzică religioasă» am participat cu o lucrare ortodoxă românească de influență psaltică, ilustrată divin în «Rugăciunea» lui Viorel Munteanu, pe care vocea de aur a corului, Antonia Cucerenco, a interpretat-o cu enormă sensibilitate, câștigând premiul special pentru cea mai bună interpretare solo. La categoria «Folclor», succesul nostru a fost asigurat de soliștii Elena Cărăuță și Paul Bîlha, care au susținut cu multă măiestrie cele două doine din «Suita din Țara Oașului» de Dariu Pop, alături de pseudoinstrumentele de suflat adăugate «Ciocârliei» lui Constantin Râpă, și de ritmurile amețitoare susținute la percuție de Iulian Fodor. Rezultatele concursului pentru care am repetat șase luni, ne-au întărit convingerea că suntem pe drumul cel bun. Mulțumim Primăriei Iași și Mitropoliei Moldovei și Bucovinei pentru ajutorul oferit, asigurând participarea noastră la concursul din Rusia. Pentru că ne-au fost alături de fiecare dată, le suntem profund recunoscători. Binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan ne-a susținut atunci când ne-a fost greu și când simțeam că luminița de la capătul tunelului e departe. Ne dorim ca în proiectele viitoare să putem convinge mai mulți oameni de bine să sprijine această minunată mișcare corală ce se înfiripă curajos în orașul nostru în ultimii ani. La concursul din Sankt Petersburg, Corul Aletheia a reprezentat Universitatea Națională de Arte «George Enescu» din Iași, Biserica Bărboi, municipiul Iași și România, în același timp. Și o vom face cu bucurie de fiecare dată când va apărea la orizont o nouă provocare muzicală. Pentru noi, ieșenii, pentru noi, românii”.

Festivalul Internațional de Artă Corală „Singing World” își propune să promoveze arta cântării corale, organizând la Sankt Petersburg întâlnirea dintre talentul interpreților și perfecțiunea artistică a corurilor din întreaga lume. Evenimentul are ca scop descoperirea talentelor artistice și reunirea corurilor din întreaga lume, în vederea prezentării tradițiilor de canto și repertoriului coral inovator.