Cerc pastoral la Biserica „Sfântul Ierarh Nectarie” din Iaşi

Arhiepiscopia Iașilor Martie 11, 2020   Autor: Constantin Ciofu

Răspunsurile la strană au fost oferite de Grupul psaltic „Nektarios” al Bisericii „Sfântul Ierarh Nectarie”, dirijat de tânărul teolog Dragoş Chelariu. La finalul slujbei, părintele Ştefan Chiruţă de la Parohia „Învierea Domnului” - Dacia din Iaşi a apreciat că mulţi oameni din mai multe părţi ale oraşului Iaşi s-au rugat pentru „a cere mila şi ajutorul lui Dumnezeu în ziua pomenirii Sfinţilor 40 de Mucenici” în locaşul de închinăciune ce adăposteşte racla cu un fragment din moaştele Sfântului Ierarh Nectarie. În aşezământul social al parohiei s-au desfăşurat lucrările cercului pastoral-misionar. Părintele paroh Petrică Lehaci, preşedintele cercului pastoral-misionar, a susţinut referarul cu tema „Inovaţiile în cult – confuzie pentru credincioşi şi dezbinare între preoţi”. Cele şase puncte din cuprinsul lucrării au fost dezbătute la finalul expunerii de către preoţii prezenţi, ce au apreciat în acelaşi timp importanţa ideilor expuse.