Cerc misionar în Parohia Schit Orășeni, Protopopiatul Botoșani

Arhiepiscopia Iașilor Martie 16, 2020   Autor: Constantin Ciofu

Referatul a fost susţinut de părintele Petrică Macovei de la Parohia Cristești II. La slujba Aghesmei mici şi a Tainei Sfântului Maslu au mai participat 70 de enoriaşi ai Parohiei „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoşani. Corul misionar „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoșani a prezentat cu acest prilej un program de cântări duhovnicești. În cuvântul de învăţătură adresat oamenilor, părintele Petru Fercal, misionar protopopesc, a prezentat recomandarea Înaltpreasfințitului Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, de a săvârși cât mai des Sfânta Liturghie şi de a îndemna creștinii să se spovedească și să se împărtășească, pe rând, în număr cât mai mare. De asemenea, credincioşii au fost îndemnaţi să citească Psaltirea, Acatistul și Paraclisul Maicii Domnului, dar şi acatistele sfinților doctori și tămăduitori fără de arginți, să consume zilnic anaforă și agheasmă, să facă milostenie, să participe la Taina Sfântului Maslu și să se încreadă în mila și ajutorul lui Dumnezeu. „De asemenea, am arătat cât de important este să fii în ascultare față de ierarh, bine știind că nu există mântuire în afară de Biserică. În această perioadă grea de încercare, să ne întoarcem cu fața spre Dumnezeu, să ne rugăm unii pentru alții și să ne ajutăm reciproc, chiar până la jertfă, după cum ne învață Mântuitorul: «Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unul pe altul, precum v-am iubit Eu. Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să şi-l pună pentru prietenii săi» (Ioan 15, 12-13)”, a mai adăugat preotul misionar protopopesc Petru Fercal. Părintele paroh Constantin George Bolohan a mulțumit cu acest prilej preoţilor, pentru că au slujit cele două slujbe, şi credincioşilor veniţi în număr mare. După terminarea rânduielii, toți cei prezenți s-au bucurat de o agapă frățească.