Cateheza în viaţa parohiilor din Protopopiatul Dorohoi

Arhiepiscopia Iașilor Februarie 27, 2017

Sub coordonarea preotului dr. Racu Bogdan, inspector eparhial, şi al preotului  Daniel Precob, responsabil al Biroului de cateheză în Protopopiatului Dorohoi, preoţii Mihai Bogdan (Ibăneşti), Foca Claudiu (Dumbrăviţa), Zugravu Mihai ( Broscăuţi), Pleşca Florin (Horlăceni), Hapău Dumitru (Dersca), Rus Flavius (Rogojeşti), Bistriceanu Constantin (Şendriceni), Paveliuc Alexandru (Slobozia) şi Berechea Ovidiu ( Ibăneşti) au primit cu mare interes informaţii, îndrumări şi sugestii referitoare la revitalizarea catehezei în viaţa parohiei. S-a prezentat totodată programa catehetică pentru parohii în anul 2017, tematica catehezelor, sfaturi pentru pregătirea şi susţinerea unei cateheze, recomandări pentru strategii interactive folosite, planul catehezei etc. Toate acestea au fost receptate de auditoriu cu mare atenţie, dialogurile  constructive  între participanţi şi coordonatori relevând necesitatea unor astfel de formări în cadrul cărora preoţii să redescopere importanţa catehizării credincioşilor cu ajutorul unui program catehetic  bine  structurat. Preoţii desemnaţi să susţină cateheza demonstrativă au ales tema catehezei şi data la care o vor susţine,  în perioada Postului Mare. (Pr. Berechea Ovidiu - Parohia „Înălţarea Domnului“ Ibăneşti)