Casa parohială din Moșna a fost sfințită

Arhiepiscopia Iașilor Octombrie 27, 2019

Slujba a fost precedată de Sfânta Liturghie, săvârşită în Biserica „Sfinţii Voievozi” - Moşna de către Preasfinţia Sa. Din soborul slujitorilor a făcut parte şi părintele Marius Daniel Profir, protopop al Protopopiatului II Iași, care a subliniat în cuvântul adresat semnificaţia sărbătorii Sfântului Dumitru. PS Calinic Botoşăneanul a făcut referire la importanța sfințeniei pentru credinciosul ortodox. De asemenea, Ierarhul a îndemnat ca, la astfel de sărbători, cei care poartă nume de sfânt să caute să afle despre viața sfinților lor ocrotitori și să se roage lor ori de câte ori sunt într-o nevoie. La final, Episcopul-vicar al Eparhiei Iaşilor a transmis credincioșilor prezenți cuvântul de binecuvântare din partea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei. În continuare, s-au oferit distincții de vrednicie celor care au ajutat la construirea casei parohiale: Georgel Popa, primarul comunei Moșna, preoteasa Monica Irimia şi diaconul Florin Țapu din Episcopia Ortodoxă a Italiei. Un cuvânt de mulțumire a rostit primarul Georgel Popa, care a amintit cum a reușit prin intermediul Primăriei Moşna și cu sprijinul Consiliului local Moşna să susțină construirea casei parohiale. Părintele paroh Cristian Irimia, care a fost distins cu rangul de iconom stavrofor, a mulțumit celor care l-au ajutat să ducă la îndeplinire activitățile desfășurate în cadrul parohiei. De asemenea, a arătat că reușita de construi casa parohială se datorează tuturor celor care l-au sprijit. Amintim că preotul paroh Cristian Irimia are o activitate deosebită în cadrul Parohiei Moșna. Sunt cunoscute mai ales activitățile pe care le derulează cu tinerii și copii din cadrul parohiei. Astfel, s-a format un grup de copii care cântă la diferite evenimente locale, implicându-i în pelerinaje și activități sportive. (Pr. Iulian Andrei, C. Ciofu)