Casa celor zece copii din satul Ion Neculce, aproape de finalizare

Arhiepiscopia Iașilor Octombrie 3, 2019   Autor: Constantin Ciofu

În prezent, clădirea este acoperită, recent fiind montate geamurile din termopan, prin grija slujitorilor Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi. „Cu ajutorul Bunului Dumnezeu şi prin contribuţia pelerinilor care vin la Mănăstirea Hadâmbu, dar mai ales a câtorva dintre fiii mei duhovniceşti, casa pentru cei zece copii este finalizată. Urmează partea de finisaje la interior, montarea parchetului, achiziţionarea mobilierului şi celelalte dotări. Ne dorim ca până la începutul iernii, copiii să aibă parte de un nou cămin în care să se bucure de condiţii prielnice. Am ales această familie atât pentru numărul mare de prunci, cât şi pentru faptul că învaţă foarte bine la şcoală”, a menţionat arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, care a oferit recent întregii familii câte o pereche nouă de încălţăminte. Persoanele care doresc să sprijine lucrările care vor fi întreprinse dar şi dotările necesare (centrală termică, mobilier, instalaţii sanitare, electrocasnice, s.a.) pot face donaţii în contul RO75 RZBR 0000 0600 0027 9276 deschis la Raiffeisen Bank pe numele Mănăstirea Hadâmbu.