Bucurie în rugăciune la Parohia „Sf. Petru și Pavel” Putrida

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 2, 2021

Joi, 27 mai, la Parohia Putrida s-a săvârșit pentru prima dată Taina Sfântului Maslu. În cadrul slujbei Tainei Sfântului Maslu, preoții și credincioșii prezenți au adus rugăciuni către Dumnezeu atât pentru cei de față, cât și pentru toți ceilalți enoriași pomeniți aflați în boală, suferință sau încercare. La finalul slujbei, preotul paroh Sebastian Grădinaru l-a prezentat în câteva cuvinte pe slăbănogul de la Vitezda (Ioan 5, 1-15) ca model de răbdare și rugăciune curată către Dumnezeu, mulțumind totodată tuturor pentru participare. După ce sufletele au fost hrănite prin rugăciune, atât preoții, cât și credincioșii au participat la agapa pregătită prin grija și jertfa credincioșilor parohiei. Mulțumim lui Dumnezeu pentru astfel de bucurii duhovnicești. (pr. Sebastian Grădinaru)