Biserica „Izvorul Tămăduirii” a Mănăstirii Basaraba îşi serbează hramul

Arhiepiscopia Iașilor Mai 2, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Programul liturgic se va încheia cu slujba Aghesmei, ce va cuprinde cântările Canonului Învierii. Mai multe detalii ne-a oferit arhimandritul Gavriil Alexa, stareţul Mănăstirii Basaraba: „În această seară (n.r. joi, 2 mai 2019) se va vor oficia Vecernia şi Ceasurile, iar vineri dimineaţă Utrenia va fi urmată de Ceasuri şi de slujba Utreniei. Sfânta Liturghie va fi oficiată de către Preasfinţitul Părinte Veniamin, delegatul Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. După Sfânta Liturghie se va săvârşi slujba Aghesmei mici, după ce vom merge în procesiune de la altarul de vară până la fântâna din incinta aşezării monahale”. Lucrările de construcţie ale Bisericii „Izvorul Tămăduirii” de la Mănăstirea Basaraba au început în anul 1998, după ce s-a pus piatra de temelie. „Atunci, cei ce s-au îngrijit de revitalizarea acestei mănăstiri au găsit de cuviinţă să închine locaşul de închinăciune Maicii Domnului”, a mai adăugat arhimandritul Gavriil Alexa.