Biserica din Cristești, la un secol de zădărnicie

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 24, 2019

Totuși, vreau să-ți vorbesc, iubite cititorule, iarăși despre satul românesc. Însă, de data asta în atenția mea stă locul, locul drag inimii, locul de care mă leagă imediata vecinătate a casei părintești. E vorba de bătătura Bisericii „Sfântul Ilie” a satului Cristești din județul Botoșani care, în ziua de 20 iulie 2019, a împlinit 100 de ani de la prima sfințire. O zi mai târziu, duminică, 21 iulie, Preasfințitul Calinic Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, însoțit de părintele Lucian Leonte, protopop de Botoşani, şi de un sobor de preoţi a resfinţit sfântul locaş. Locaşul de închinăciune a fost supus o serie de îmbunătățiri şi renovări ce se datorează strădaniei preotului paroh Daniel-Constantin Țăranu. Satul Cristeşti face parte din șirul satelor prețuite, respectate, întărite și sacralizate de Sfântul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt ca să-i păstreze nealterate rădăcinile, iar biserica l-a întărit încă o dată în conștiința sătenilor! Pentru că și el este agățat, crucificat, săpat în existența plaiului străbun, ca simbol al veșniciei, iar tot biserica l-a înveșnicit! Pentru că și din el au izvorât atât bunele cât și relele ce au urmat de-a lungul vremurilor pe aceste locuri, și iar biserica a încercat, fie să potențeze cele bune, fie să le tempereze pe cele rele!

Parcurs la adăpostul sfintei biserici

Satul Cristești a fost înființat chiar de unul din nepoții slăvitului voievod, Sfântul Ștefan cel Mare. În 1475, anul în care Ștefan a ieșit biruitor în celebra bătălie de la Podul Înalt de la Vaslui, când întreaga creștinătate ,,s-a prosternat” în fața lui, iar papa de atunci l-a numit „atletul lui Hristos”. În viziunea noastră, marele Proroc Ilie Tesviteanul, sfântul justițiar din Vechiul Testament, a ocrotit biserica și pe sătenii acestui cătun, i-a înveșnicit și le-a creat, pe o rază de 15 kilometri, un cerc de șapte locuri sacre, ce vor dăinui peste veacuri. Azi, cu adevărat panorama fantastică a satului, îţi încântă privirea. Dacă în 1970, satul i se părea ,,fantastic” lui Radu Micuțaru, imaginați-vă cum arată acum! Căci faţa lui s-a schimbat radical odată cu asfaltarea șoselei, datorată noului primar, Lucian Borfotină. Primarul Lucian Borfotină, fiu al satului, profesor, licențiat în istorie, dar și nepot al nostru cu care ne mândrim, poate fi apreciat pentru perseverența de a duce la bun sfârșit importanta misiune pe care i-a încredințat-o cerul, dar și sătenii. Cu spiritul său iscoditor, cu figura lui plăcută ce emană încredere și siguranță și, mai cu seamă, pentru vorba lui cursivă și gândul lui întreprinzător, dă sentințe decisive și ia hotărâri de necontestat, care au o mare putere de convingere. Pentru toate trebuie, în primul rând, ajutorul Celui de Sus, ca bucuroși să fie rezolvate toate, în așa fel încât să nu se spună niciodată că satul a străbătut un secol de zădărnicie, ci, un secol de frumoasă evoluție. Tot acest parcurs s-a petrecut la adăpostul sfintei biserici, patronată de Sfântul Ilie Tesviteanul și întărit de curând în sfințenie de către Preasfințitul Calinic Botoșăneanul. (Prof. Silvia Dăscălescu)