„Biserica din care facem parte este în esență mărturisitoare”

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 22, 2017   Autor: Tudorel Rusu

Miercuri, 20 septembrie, la Mănăstirea Putna a avut loc deschiderea lucrărilor Sinaxei monahale mitropolitane, tema de anul acesta fiind „Mărturisitorii din închisorile comuniste. Modele de mărturie creștină pentru monahii de astăzi”.

Lucrările sinaxei monahale s-au desfășurat în sala de conferințe a Mănăstirii Putna, de față fiind și ierarhii din cadrul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei: Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Înaltpreasfințitul Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, Înaltpreasfințitului Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului și Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

După rugăciunea de binecuvântare, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan a rostit un cuvânt de întâmpinare stareților și starețelor prezenți la eveniment. Înaltpreasfinția sa a vorbit despre tema supusă dezbaterii precum și despre ce înseamnă a fi mărturisitor al lui Hristos în zilele noastre: „Am considerat de bine ca această întâlnire să fie așezată sub egida mărturisitorilor de altădată, pentru a înțelege care este lucrarea noastră mărturisitoare astăzi. Anul dedicat mărturisitorilor din vremea comunistă și în special Patriarhului Iustinian ne-a sugerat și nouă gândul de a ne adânci împreună prin cuvintele rostite de arhierei, prin referatele tematice, prin intervențiile frățiilor voastre. Vom încerca să pătrundem în duhul înaintașilor pentru a prelua ceva din viața lor de sfințenie care să ne fie folositoare nouă, celor care îndrăznim să-L rugăm pe Dumnezeu să ne îmbrace în haine de mărturisitori, în sensul larg, sau, dacă este voia Lui, în sensul mai restrâns al cuvântului. Biserica lui Hristos din care facem parte este în esență mărturisitoare. O biserică nemărturisitoare nu poate exista. Un creștin, la orice slujire este chemat - de mirean obișnuit până la cea de arhiereu, stareț, călugăr, preot - care nu are haina mărturisirii, nu este creștin adevărat. Mărturisirea, în general, se manifestă în două feluri, în două ipostaze: mărturisirea prin viața proprie și mărturisrea în relația cu ceilalți”.

În continuare, arhim. Melchisedec Velnic, starețul Mănăstirii Putna, a prezentat referatul cu tema „Mărturisitorii din timpul comunismului”, iar arhim. Arsenie Popa, starețul Mănăstirii Sihăstria, referatul cu tema „Experiența suferinței ca mijloc de sporire duhovnicească a mărturisitorilor Ortodoxiei”.

„Cei care au fost închiși în perioada comunistă nu au fost oameni de rând, ci vârfuri ale trăirii, gândirii și învățăturii creștine”

Prima sesiune de discuții a sinaxei monahale a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei s-a încheiat cu alocuțiunea Înaltpreasfințitului părinte Pimen, arhipeiscopul Sucevei și Rădăuților: „Cei care au fost închiși în perioada comunistă nu au fost oameni de rând, ci vârfuri ale trăirii, gândirii și învățăturii creștine. Ei au fost învinuiți pentru lucruri netemeinice, dar suportul era ura împotriva credinței creștine și împotriva lui Dumenzeu. Acești oameni sunt părinții noștri duhovnicești și pilde pentru noi. Ca cel care am trăit în acele vremuri, cred că ar trebui să ne mai trezim puțin. Mă refer aici la ascultare, la dăruire, la slujirea fraților mai mici ai lui Hristos. Fără să părăsim mănăstirile, să mergem în spitale și orfelinate; să facem ceea ce ne învață Sfântul Grigorie de Nazianz: să avem o cameră și pentru Hristos, pentru cel sărac. Practic, recomand ca persoane în vârstă părăsite să fie îngrijite în fiecare mănăstire, iar copiii abandonați să fie primiți în așezăminte special amenajate”.

După susținerea lucrărilor și a discuțiilor pe marginea referatelor, participanții la Sinaxa mitropolitană au luat parte la slujba Vecerniei și a Acatistului.

Joi, 21 septembrie, la primele ore ale dimineții, ierarhii, stareții și starețele au participat la slujbele Miezonopticii, Utreniei și Sfintei Liturghii, după care au avut loc noi discuții în plen. Monahia Evloghia Chirvase, stareța Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” - Diaconești, din ținutul moineștean al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului, a susținut referatul cu titlul „Ioan Ianolide, un isihast după gratii”.

„Părinții prezenți la Sinaxa monahală vor transmite mai departe în obștile lor această nădejde, această însuflețire, că, și în zilele noastre, Dumnezeu lucrează în ciuda greutăților, în ciuda suferințelor, în ciuda provocărilor pe care trebuie să le depășim nu doar cu experiența și înțelepciunea noastră, ci întâi și întâi, cu rugăciunea care ne unește cu Dumnezeu și ni-L aduce Învățător și Ajutător puternic în viața noastră. Acesta este mesajul pe care l-am primit de la părinții ierarhi și acesta este mesajul pe care l-am primit prin mărturiile ce ne-au fost puse înainte în referatele susținute și în înregistrările video și acesta este răspunsul pe care dezbaterile ni le-au adus în inimă: Hristos azi și în veac este Același și este cu noi până la sfârșitul veacului și, în crucea pe care o avem de dus, putem și noi, asemenea mărturisitorilor de credință, să purtăm aceeași lumină în suflet”, a subliniat arhim. Nichifor Horia, exarhul administrativ al mănăstirilor din Arhiepiscopia Iașilor.

Evenimentul s-a încheiat cu mai multe discuții privind viața monahală din cadrul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.