Binecuvântare arhierească în Parohia Vânători - Gorbăneşti

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 19, 2020   Autor: Constantin Ciofu

Cu acest prilej, Preasfinţia Sa i-a felicitat pe ctitorii bisericii şi aşezământului social, dar şi pentru că oamenii din acest sat au păstrat dreapta credinţă. În acelaşi timp, ierarhul i-a îndemnat pe credincioşi să-L poarte pe Mântuitorul Hristos în adâncul fiinţelor lor pentru a fi luminoşi, cu perspective în veşnicie. După cum a menţionat părintele paroh Andrei Paul Verniceanu, biserica din Vânători a suferit mai multe reparaţii de-a lungul timpului. Între anii 2008-2017, în timpul preotului Cristian Buhaciuc, locaşul de închinăciune a fost supus unor ample lucrări de reconsolidare. În acelaşi timp, s-a montat o catapeteasmă sculptată. Între anii 2018-2020, s-a ridicat un centru social şi o cameră funerară, prin efortul consistent al domnului Sergiu Melinte, sprijinit de Consiliul local al comunei Gorbăneşti. De asemenea, la toate lucrările au contribuit şi enoriaşii din parohie.