Atelier de desen dedicat mamei, la Parohia „Buna Vestire” Cercu

Arhiepiscopia Iașilor Martie 18, 2022

Mai mulți copii din satul Cercu, comuna Bârnova, județul Iași, care au fost însoțiți de părinți și de doamna preoteasă, au realizat duminică, 6 martie câte un desen dedicat mamei, pe care l-au explicat ieri, 13 martie, la sfârșitul Sfintei Liturghii, înaintea enoriașilor și a mamelor emoționate.

„Cei zece copii care au participat la atelierul de desene organizat de parohie au redat cu gingășie și simplitate imaginea mamei, dar și pe cea a bunicii, fraților și surorilor sau a tatei. Din tablourile lor nu lipsea nici casa  - cuibul părintesc și Biserica, unde ei se simt iubiți și ocrotiți. Cei mai mici, de 3-5 ani, le-au declarat mamelor iubire prin versuri și cântece care au atins coarda sensibilă a celor prezenți”, a afirmat la sfârșitul proiectului învățăroarea Dorina Ruxandari.

Cu timiditate sau cu dezinvoltură și copiii cu vârstele cuprinse între 8 și 10 ani, și-au mărturisit sentimentele de admirație și recunoștință pentru cea mai dragă ființă de pe pământ. „În acest desen, mărturisește Elena Lupașcu, am prezentat-o pe mama mea, care, pentru mine și pentru mulți alții este un model de urmat în viață. Mama, spre deosebire de mine, e calmă și răbdătoare, pe când eu mă sperii și mă neliniștesc repede. Mama mă încurajează mereu și-mi spune să fiu puternică. Ea este o luptătoare, iar când voi crește, voi vrea să fiu așa cum e ea”.

Această acțiune face parte din activitățile Parohiei Cercu prilejuite de Luna pentru viață, ce are ca temă „Egalitate, echitate și sprijin din prima secundă și întreaga viață”. Toți copiii participanți au primit fructe și dulciuri de post din partea bisericii, dar credem că cele mai frumoase cadouri au fost îmbrățișările și bucuria părinților pentru mărturisirea publică a recunoștinței lor, în apaluzele celor prezenți. (pr. Florentin Lupașcu)