Alegeri la Societatea Ortodoxă a Femeilor Române din Iași

Arhiepiscopia Iașilor Februarie 27, 2023

Întâlnirea a început cu o rugăciune, fiind urmată de un cuvânt de deschidere al părintelui arhimandrit Nicodim Petre, delegatul Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan pentru activitățile SOFR, prezentarea raportului de activitate pentru cei patru ani de către Daniela Naclad, președinte a SOFR și supunerea la vot pentru Consiliul Director, președintele acestuia și comisia de cenzori.

Din raportul prezentat, a rezultat faptul că activitățile societății s-au derulat și dezvoltat în raport cu necesitățile vremurilor, concluzionând faptul că au fost patru ani de fapte bune, de rugăciune și dragoste pentru aproapele nostru, de dăruire și osteneală pentru promovarea valorilor creștin ortodoxe, patru ani în care am devenit mai uniți pentru că am înțeles că doar împreună putem face lucruri mari.

Atelierele de cusături tradiționale, de creație, corala SOFR, pelerinajele, conferințele duhovnicești și cele despre păstrarea valorilor tradiționale românești, întâlnirile de suflet, întâlnirile în rugăciune, ajutorarea celor mai necăjiți dintre noi, bucuriile pentru copii, au împlinit misiunea SOFR începută de înaintașele noastre acum mai bine de 100 de ani.

Am trecut printr-o perioadă grea, din cauza pandemiei de Coronavirus. Rugăciunea și dragostea Lui Dumnezeu au salvat lumea aceasta. Am câștigat încredere unii în alții, am dobândit curaj, încredere și puterea de a merge mai departe.

Așadar, pentru funcția de președinte a Societății Ortodoxe a Femeilor Române Iași a fost realeasă Daniela Naclad, pentru încă un mandat, iar noul Consiliu Director al SOFR pentru următorii patru ani va avea următoarea componență: Elisabeta Luncanu, Alexandru Niculina, Irina Trofin și Florina Ilisoi.

Comisia de cenzori va avea următoarea componență: Gabriela Mangirov, Coculeana Cristea și Otilia Istrate.

Daniela Naclad a mulțumit tuturor pentru încrederea acordată, pentru tot efortul tuturor membrelor societății din acești patru ani, nădăjduind că prin voia Lui Dumnezeu și mereu sub ocrotirea Bisericii, vom cinsti munca înaintașelor noastre prin fapta bună, dragoste și rugăciune, vom fi un exemplu pentru generațiile următoare. Este nevoie în societate de femei cu devotament și dăruire, cu aplecare pentru toți cei ce au nevoie de ajutor. Numai împreună putem face lucruri mari.

De asemenea, a fost transmis mesajul doamnei Etnograf Dr. Angela Olariu, președinte de onoare al SOFR Iași.

Tot în această zi am sărbătorit Ziua Mărțișorului, fiecare membră a societății primind un mărțișor lucrat manual la atelierul de creație și o floare.

În a doua parte a întâlnirii a avut loc conferința „Postul și rugăciunea: drumul de la întuneric la lumina Învierii!” susținută de părintele arhimandrit Nicodim Petre, Consilier al Sectorului de Misiune și Prognoză Pastorală al Arhiepiscopiei Iașilor și starețul Mănăstirii Bucium din Iași.

Adunarea Generală a SOFR Iași s-a încheiat cu îndemnul ca în următoarea perioadă a Postului Mare să intensificăm programul de rugăciune și să continuăm activitățile propuse în slujba acelorași obiective: grija față de aproapele și promovarea valorilor noastre ortodoxe strămoșești.