Activități desfășurate de Grupul catehetic „Copii ai aceluiași Dumnezeu” din Parohia Boiștea

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 8, 2021

Pentru noi, aceste zile înseamnă enorm și considerăm că  am reușit, prin portul popular pe care l-am purtat, dar și prin cuvintele adresate, să-i purăm pe cei rezenți cu gândul pe plaiurile noastre încărcate de o adevărată istorie, și în același timp, să empatizăm cu cei dragi ai noștri din țările îndepărtate.

De aceea, ziua nu a putut să treacă fără a aduce un mic omagiu românilor noștri de aici, dar și de pretutindeni. Prin cateheza susținută de grupul liceal, am dezbătut tema „Patriotismul și importanța Zilei Naționale a României”, la care toți tinerii liceeni ai Grupului catehetic „Copii ai aceluiași Dumnezeu” au venit cu idei și au contribuit astfel încât  să marcheze cât mai bine însemnătatea sărbătorii. De asemenea, ne-am dorit să transmitem ceea ce simțim noi când rostim cuvântul „România”, prin câteva cântece patriotice reprezentativ .

Am reușit sa ducem la bun sfârșit si foaia parohială cu numărul 8, atât a Grupului gimnazial „Cuvântul tinerilor”, cât și a Grupului liceal „Inima Bisericii”. Totodată, cu pași mici, marea sărbătoare a Nașterii Mântuitorului Nostru Iisus Hristos se apropie, și printr-un colind ne-am  propus  integrarea în această atmosferă a sărbătorilor, cum o făceam de fiecare dată, deschizând sezonul colindelor.

Alături de noi și de părintele paroh am avut onoarea să avem în mijlocul nostru un sobor de preoți ce a săvârșit slujba Vecerniei unită cu Litia, în frunte cu părintele protopop Nicolae Axentioi și părintele inspector Racu Bogdan, reprezentant al sectorului de învățământ și cateheză. (Grigore Andreea - elevă clasa a IX-a, Parohia Boiștea)