150 de ani de la finalizarea lucrărilor de construcţie a bisericii din Ciornohal

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 6, 2017

Evenimentul a bucurat şi responsabilizat întreaga comunitate, dat fiind faptul că la data de 28 martie 1867 s-au terminat lucrările de construcţie la biserica sus-menţionată, iar parohia a sărbătorit, prin binecuvântarea ierarhului, 150 de ani şi cinci zile de la zidirea locaşului de cult. În cadrul vizitei pastorale, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei a rostit o rugăciune de dezlegare celor aproximativ 200 de persoane prezente la eveniment, iar în cuvântul ţinut a subliniat importanţa rugăciunii şi a copiilor în viaţa familiei şi comunitate. Preotul paroh Vasile-Lucian Goldan a mulţumit Înaltpreasfinţiei Sale, părintelui protopop, oficialităţilor locale şi tuturor celor prezenţi la această sărbătoare, evidenţiind totodată importanţa unei astfel de vizite pastorale, ea având rolul de a impulsiona viaţa şi activitatea pastoral-misionară în parohie. Vizita s-a încheiat cu o fotografie de grup, Înaltpreasfinţia Sa binecuvântând şi oferind iconiţe tuturor celor prezenţi. (Pr. Vasile-Lucian Goldan)